אף אחד לא אוהב את רשות המסים- קודם כל כי אף אחד לא אוהב מסים, וגם כי אף אחד לא אוהב רשויות ובירוקרטיה.

ורשות המסים היא בדרך כלל רשות מגעילה במיוחד, כי התפקיד שלה זה לקחת כסף מאנשים, כולל כאלו שאין להם ממש כסף, וגם יש לה סמכויות של חקירה ותביעה והיא למעשה משמשת גם כמשטרה קטנה משל עצמה.  בנוסף, חוקי המס בישראל מיושנים ולכן גם המס שאנשים חייבים לפעמים מרגיש מוגזם.

רשות המסים בתקופת הקורונה

אבל בתקופת הקורונה רשות המסים עשתה משהו שלא חשבתי שאפשר לעשות. היא הראתה שהיא מסוגלת לחלק כמויות עצומות של כסף, בדרגת דיוק מרשימה מאד ובלוח זמנים קצר עד בלתי יאמן.

אני זוכר איך בתחילת הסגר הראשון הייתי בטוח שהעסק שלי יקרוס עד שבכלל אני אראה כסף.  והמענק הראשון שהגיע כמה שבועות אחרי תחילת הסגר היה כל כך קטן ועלוב שהתחלתי להתארגן לסגירת העסק.  המענק השני היה עוד יותר גרוע – הוא תוכנן כך שכמעט אף אחד לא יהיה זכאי לקבל אותו.

אבל המענק השלישי תוכנן נכון – לחשב הפסדים אמיתיים בלי לאפשר לטרמפיסטים להרוויחס תם מהמדינה.  ולא רק שהוא תוכנן נכון, הוא גם בוצע נכון – אתה נכנס לאתר, מכניס כמה פרטים כדי להזדהות, מאשר את הנתונים שקיימים אצלם במאגר וזה.  תוך 4 ימים הכסף נכנס ובחישוב לאחור הסכום היה מדוייק.  לא קיבלתי יותר ממה שהגיע לי, וגם לא קיבלתי פחות.

וההבנה שהם הצליחו לעשות את זה למאות אלפי עוסקים, עם מיליארדי רשומות של הכנסות והוצאות לאורך שנים, היתה מפליאה כבר אז.

אבל הם התקדמו עוד- במענקים הבאים תהליך ההגשה התקצר אפילו יותר, כי רוב הפרטים כבר היו אצלם. עכשיו זה מרגיש שצריך לעשות רק את הרישום.  אז באמת כל הכבוד לרשות, ובמיוחד לאנשי המיחשוב שלה.

רוצה לפרסם ביקורת חיובית או שלילית על מישהו?
א. הירשם  ב. כתוב