כאשר פאב מנצל את זה שלקוחותיו מבושמים מכדי לשים לב לאותיות הקטנות של החשבון ודוחף להם 8 שקלים למחיר של הפיצה, זאת חוצפה. כאשר המלצר מתווכח איתך שהמלצרית הקודמת אמרה שיש תשלום נוסף (ולא מוכן להביא אותה לשולחן כי הוא יודע שאתה צודק) זו שיא החוצפה. אבל כאשר בעל הבית מתחיל לצעוק עליך שאתה מתווכח איתו, חוטף לך את התפריט כדי שלא תצלם אותו (מה יש לכ להסתיר בדיוק?) – זה שיא שיאי החוצפה.

חבר שלי בילה אתמול בפאב המישמיש בלילינבלום (הייתי בעצמי שם פעם עם אחי והיה בסדר מצד שני אולי גם אותי עירבבו ואני פשוט לא שמתי לב). המדובר בבחור שמאד מקפיד על טיפים, והגיע לשם לתפוס ראש, אבל הם הצליחו בצורה מאד מלוכלכת לגרום לו לצאת משם בלי להשאיר שקל טיפ ולקלל את המקום ואת בעל הבית. הנה הסיפור כמו שקיבלתי אותו במייל:

פאב המישמיש בליליינבלום כותב בתפריט (המופקע, אבל זה סיפור אחר) פיצה – בצק, גבינות, עגבניות + תוספות – 38.”
מה יותר ברור מאשר להבין שפיצה כוללת בצק גבינות ועגבניות ועוד תוספות ועולה 38 ש”ח? אז כשהגיע החשבון התברר שהתוספות הן דווקא בתשלום נוסף – 8 שקלים.
הייתי אחרי משקה וחצי ולא באמת הסתכלתי על החשבון אלא הוצאתי את הכסף. אבל היתה איתי בחורה עם עיניים חדות שכבר יותר מפעם אחת שמה לב לחיובים מופרזים, והיא ראתה סעיף של ‘תוספות’ ב-8 שקלים.
בהתחלה חשבנו שזה פשוט טעות הקלדה, כי אפילו לא חשבנו שזה שייך לפיצה. הרי כשהיא הזמינה אותה היא שאלה את המלצרית “מה מגיע עם הפיצה” והמלצרית פשוט נתנה רשימה. היה לנו ברור שלא ביקשנו תוספות מיוחדות.
אז היא קראה למלצר שהגיש את החשבון (שירתו אותנו שלושה מלצרים, והאמת שלכל אחד מהם היינו צריכים לבקש לפחות פעמיים את האוכל או השתיה או החשבון) ואמרה שיש טעות כי לא ביקשנו תוספות מיוחדות. המלצר אמר שאין כאן עניין של מיוחדות – כל התוספות הן בתשלום. התערבתי ואמרתי שאני לא זוכר שזה כתוב בתפריט ושאני אשמח אם הוא יוכל להביא אחד. הוא אמר שהוא מכיר היטב את התפריט ושכתוב שהתוספות לא כלולות, ושבכל מקרה המלצרית אמרה לנו שזה עולה עוד.
אמרתי לו שהוא לא היה כשהמלצרית לקחה את ההזמנה ושכדאי שהוא ייקרא לה כדי לברר, ושכדאי שיביא תפריט. הוא אמר שהיא עסוקה אבל הסכים (בהבעה של אחד שעושה לנו טובה מ-מ-ש גדולה) להביא תפריט.
התפריט אמר את מה שכתוב למעלה, והסברתי לו שזה מחייב אותם. ציפינו שכמו כל מלצר נורמלי הוא יגיד שהוא מצטער, ושהיתה אי הבנה, ושהוא יוריד את החיוב. אבל הוא אמר שזה המחיר וככה הם מחייבים וזהו. ביקשנו לדבר עם הבעל הבית.
בעל הבית הגיע ובמבט עצבני הסביר שכאשר כתוב “בצק, גבינות ועגבניות + תוספות” זה כמו שיהיה כתוב “המחיר הוא 38 + מעמ”. אמרתי לו שזה בדיוק הפוך, ושכאשר כתוב בצד אחד מה מקבלים ובצד השני המחיר אז בשפה העברית (וגם בדיני חוזים, למשפטנים מבין הגולשים) ה’+’ אומר שהמחיר כולל.
הוא אמר שזה ממש לא ככה ושאנחנו סתם באנו לפאב שלו ועכשיו מחפשים סיבה לא לשלם.
בשלב הזה בא לי הרעיון לצלם את התפריט למקרה שהוויכוח יגלוש לפסים לא נעימים. הוא חטף קריזה, חטף את התפריט והתחיל לצעוק שאני בא לפגוע בו.

ובנושא אחר לגמרי, אם אתה מעוניין ללמוד ולדעת איך להתגבר על פחד קהל, אפשר לעשות את זה.